DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Türkiye’de SMA Tarama Programından 1 Milyon 834 Kişi Faydalandı

Türkiye genelinde genetik hastalık olan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen evlilik öncesi tarama programı, büyük bir başarıya imza attı. Sağlık Bakanlığı, programın başladığı 27 Aralık 2021 tarihinden bu yana 1 milyon 834 kişinin taramadan geçtiğini duyurdu. Bu önemli adım, SMA hastalığının yayılmasını engellemeyi ve erken teşhisin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Türkiye’de SMA Tarama Programından 1 Milyon 834 Kişi Faydalandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16:07 - 16.09.2023

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları belirtti: “SMA hastalığını önlemeye yönelik evlilik öncesinde çiftlerin taşıyıcılık testini içeren tarama programı, 81 ilde uygulanıyor. 4 Eylül 2023 itibarıyla 1 milyon 834 kişi bu programdan faydalandı. SMA taşıyıcılığının tespiti hastalığın erken teşhisi ve tedavisinde büyük bir rol oynamaktadır.”

SMA, toplumda her 50 kişiden birinde görülen genetik bir hastalıktır. Ebeveynlerden her ikisi de taşıyıcı olduğunda, bebekte hastalık riski yüzde 25’e kadar yükselir. Bu nedenle, evlilik öncesi SMA taşıyıcılığını saptamanın büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Bakan Koca, çiftlerin bu taramadan geçmesini teşvik etmektedir.

SMA tarama testleri, Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sağlanmakta ve aile hekimlikleri tarafından yürütülmektedir. Bu önemli hizmet sayesinde, gebelik döneminde de tarama testi yapılabilir. Tarama sonuçları, 2 hafta içinde elde edilmekte ve e-Nabız uygulaması üzerinden görüntülenebilmektedir.

Sağlık Bakanı ayrıca, çiftlerin taşıyıcı olduğu belirlendiğinde genetik danışma hizmeti sunulduğunu da belirtti. Bu danışma, doğum öncesi veya tüp bebek aşılama gibi seçenekleri içermektedir. SMA, tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalıktır. Bu nedenle, evlilik öncesi SMA Tarama Programı, erken teşhis ve önleme açısından büyük bir öneme sahiptir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz