DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Kovid-19 Ve Eris Varyantı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Eris varyantı ve pandemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Kovid-19 Ve Eris Varyantı Hakkında Açıklamalarda Bulundu
Yayınlanma:
Güncelleme: 12:57 - 16.09.2023

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre, dünya genelinde etkili olan Eris varyantı Türkiye’de de 9 kişide tespit edildi. Bu gelişme üzerine Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye’de Kovid-19 salgınının dünya genelindeki dalgalarla paralel bir seyir izlediğini belirtti. Ayrıca grip sezonunun henüz başlamadığını hatırlatarak viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının hala Kovid-19 gibi ele alındığını ifade etti.

Yeni varyantın neden olacağı olası kapanma veya maske zorunluluğuyla ilgili olarak Prof. Dr. Yavuz, şu anda böyle bir durumun gündemde olmadığını vurguladı. Ancak Kovid-19’un hala riskli gruplar için ölümcül olabileceğini hatırlattı ve grip nedeniyle yaşanan ölüm sayısının hala Kovid-19’a kıyasla 2-3 kat daha fazla olabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Yavuz, “Kovid-19 hala mevsimsel bir hastalık olmaktan uzak. Dünya Sağlık Örgütü de aynı görüşte. Yılda 2-3 kez mevsimlerle bağlantılı olmayan dalgalarla karşı karşıyayız. Eris varyantı, şu ana kadar Omicron’dan daha ağır bir hastalık yapma eğiliminde değil. Ancak aşı bağışıklığı ve geçirilen enfeksiyon bağışıklığında bir zayıflama olduğunu görüyoruz, bu da semptomatik hastalık geçirme riskini artırıyor” dedi.

Prof. Dr. Yavuz ayrıca hastanelerde maske takılmasının önerilmesinin, toplumda enfeksiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Ancak yeni bir kapanma veya maske zorunluluğu gibi genel önlemlerin gündemde olmadığını da net bir şekilde açıkladı.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz