DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Çocukluk Çağı Kas Kanserine Yeni Bir Umut: Agresif Kanser Hücrelerini Sağlıklı Kaslara Dönüştürme Yöntemi Bulundu

ABD'li bilim insanları, çocukluk döneminde kas dokusunda sıkça görülen ve agresif seyreden rabdomiyosarkom (RMS) kanseri için heyecan verici bir tedavi seçeneği üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. RMS, çocuklarda en yaygın yumuşak doku tümörlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor ve vücudun farklı bölgelerinde gelişebiliyor.

Çocukluk Çağı Kas Kanserine Yeni Bir Umut: Agresif Kanser Hücrelerini Sağlıklı Kaslara Dönüştürme Yöntemi Bulundu
Yayınlanma:
Güncelleme: 10:35 - 08.09.2023

Cold Spring Harbor Laboratuvarı’ndan moleküler biyolog Christopher Vakoc ve ekibi, RMS hücrelerini normal kas hücrelerine dönüştürme yolunda önemli bir ilerleme kaydetti. Bu yeni yaklaşım, kanser hücrelerinin olgunlaşmasını sürdürerek, aynı zamanda kanser aktivitesini ortadan kaldırıyor.

RMS kanseri hücreleri, PAX3-FOXO1 adlı bir protein üreterek kanserin yayılmasına neden oluyor. Araştırmacılar, “nükleer transkripsiyon faktörü Y” adını verdikleri başka bir proteinin bu süreci etkisiz hale getirdiğini keşfettiler. Bu sayede RMS hücreleri normal kas hücrelerine dönüşebiliyor.

Bu önemli gelişme, RMS için umut vadeden bir tedavi seçeneği sunarken, aynı zamanda çocukluk çağı kanserlerine karşı yeni bir mücadele yolunun kapısını aralıyor. Bilim insanları, kanser hücrelerini tam anlamıyla kas hücrelerine dönüştürdüklerini ve bu hücrelerin artık kanser özelliklerini taşımadığını belirtiyorlar. Bu nedenle, kanser hücreleri gibi çoğalamıyorlar.

Bu önemli bilimsel gelişme, çocukluk çağı kanserlerinin tedavisi konusunda yeni bir umut ışığı oluştururken gelecekte daha fazla araştırma ve klinik çalışma gerektirecek gibi görünüyor.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz