Emekli

Emekliye Yeni Yılda 10.000 TL Maaş ile Refah Payı Geliyor

Milyonlarca emeklinin beklediği Ocak zammına sayılı günler kala taban maaş artışı ile ilgili çalışmalara da hız verildi. Seçimlerden hemen önce 5.500 TL’den 7.500 TL’ye çıkartılan taban maaşın yeniden arttırılması gündeme geldi.

Emeklinin zamlı maaşını alması için hazırlanan yasanın yılbaşından önce çıkması gerekmekte. Bu sebeple de AK Parti önümüzdeki haftalarda en düşük emekli maaşını artıran yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sunacak. Kulislerde 7 bin 500 liranın 10 bin liraya çıkartılacağı konuşulurken bu rakamın özellikle 6 aylık artış belli olduktan sonra kesinleşeceği beklenmekte.

Emeklilerin Ocak zamları ile ilgili rakamlar yavaş yavaş ortaya çıkarken Orta Vadeli Programa göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65 civarlarında olacak. Bu öngörü gerçekleştiğinde ise 6 aylık enflasyonda yüzde 38 civarlarına çıkacak.

Emekli

SSK ve BağKur emeklileri 6 aylık enflasyon artışı alırken memur emeklileri ise sadece fark almakta. Bu orana göre refah payı ile birlikte SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin artış oranının yüzde 40-50 arasında olması beklenmekte.

Memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 15 oranında toplu sözleşme artışına ilaveten enflasyon farkı almakta. Yüzde 38’lik 6 aylık enflasyona göre memurlar ve memur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 49’u bulmakta.

Öte yandan taban maaşın altında aylık alan emekliler için de bir kademeli artış yapılması yeniden gündemdeki yerini aldı. Geçtiğimiz Temmuz ayında emeklilere refah payı ile birlikte yüzde 25 artış yapılırken birçok emeklinin maaşı taban maaşın altında kaldığı için yüzde 25 artışa rağmen 7.500 TL almaya devam etti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir