Çiftçi

Çiftçilere 149 TL Mazot ve Gübre Desteği! Resmi Gazete’de Yayımlandı

Çiftçiler için gerçekleştirilecek tarımsal desteklerle ilgili düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Buğday, arpa, çavdar, tritikale ve yulaf için dekar başına 149 TL mazot ve gübre desteği ödemesi yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bitkisel üretim destek ödemelerine ilişkin düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Bu doğrultuda çiftçilere, 2023 üretim yılı içinde tarımsal üretimde bulunulan Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot ve gübre desteği gerçekleştirilecek. Hesaplanan mazot ve gübre desteği, çiftçilerin Ziraat Bankası hesaplarına mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere yapılacak ve kesinlikle nakdi ödeme gerçekleştirilmeyecek.

Dekar başına; arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulaf üretimine 103 TL mazot, 46 TL gübre, aspir üreticilerine 103 TL mazot, 21 TL gübre, kolza (kanola) üreticilerine 121 TL mazot, 21 TL gübre, fındık, kuru soğan, yaş çay, zeytin, şeker pancarı üretimine 86 TL mazot, 21 TL gübre, kütlü pamuk üreticilerine 345 TL mazot, 21 TL gübre, çeltik üretimine 250 TL mazot, 21 TL gübre, patates, soya üreticilerine 172 TL mazot, 21 TL gübre, yağlık ayçiçeği üretimine 121 TL mazot, 21 TL gübre, yem bitkileri üretimine 94 TL mazot, 21 TL gübre, diğer ürünlerde 86 TL mazot, 21 TL gübre destek ödemesi yapılacak.

Mazot ve gübre desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler, taleplerini 29 Aralık tarihine kadar yazılı olarak bildirmek durumunda kalacak.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir