DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Diyabetik Yaraların İyileşmesini Hızlandıracak Yeni Pansuman Geliştirildi

Singapur Ulusal Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, diyabetik yaraların iyileşmesini hızlandıracak yeni bir pansuman geliştirdiler. Pansuman, hücreleri mekanik olarak uyaran ve yara iyileşmesini teşvik eden manyetik bir hidrojel içeriyor.

Diyabetik Yaraların İyileşmesini Hızlandıracak Yeni Pansuman Geliştirildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14:21 - 11.11.2023

Diyabet, yara iyileşmesini bozabilen çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu, yaraların iyileşmesini zorlaştırabilir ve hatta amputasyona neden olabilir. Geleneksel pansumanlar yaranın kötüleşmesini önlemeye yardımcı olan uygulamalardır ancak yara iyileşmesini aktif olarak teşvik etmezler.

Yeni pansuman, keratinosit ve fibroblast adı verilen iki farklı rejeneratif hücre tipini içeriyor. Keratinositler cilt onarımında rol oynarken, fibroblastlar bağ dokusunun önemli bir bileşenidir.

Pansumanda bulunan manyetik parçacıklar, harici bir manyetik alan kullanılarak uyarılabiliyor. Manyetik alan, jel içindeki parçacıkların hareket etmesine neden olarak hücreler üzerinde mekanik stres oluşturuyor. Bu stres, hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını teşvik ediyor.

Farelerde Önemli Bir Etki Oluşturdu

Araştırmacılar, yeni pansumanı farelerde test ettiler ve yara iyileşmesini önemli ölçüde hızlandırdığını buldular. Pansuman uygulanan yaraların, geleneksel pansuman uygulanan yaralara göre iyileşmesi iki kat daha hızlıydı.

Araştırmacılar, yeni pansumanı insan deneylerinde test etmeyi planlıyorlar. Pansuman başarılı olursa, diyabetik yaraların tedavisinde devrim yaratabilir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz