Maaş

Asgari Ücret ile Emekliye Dev Zam Geliyor! İşte Yeni Yılda Maaş Tahminleri

Son açıklanan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 67,23’e kadar geriledi. Böylece az da olsa asgari ücret ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ne kadar zam alacakları ortaya çıktı.

Asgari ücret ve emekli zammı için geri sayım resmen başladı. Milyonların maaş artışında enflasyon oranları kritik bir öneme sahipken Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yer alan yıl sonu enflasyon tahminine refah payının da eklenmesiyle beraber her iki gruba da yüzde 50 civarında bir zam yapılması gündemde.

Yüzde 50’lik zammın gerçekleşmesi durumunda yeni yılda asgari ücret 17 bin lirayı, en düşük emekli maaşı ise 11 bin lirayı aşacak.

Emeklilere temmuzda verilen yüzde 25’lik zam ise kök maaşa göre yapılmıştı. Yani seçim öncesi 7.500 TL’ye çıkarılan en düşük emekli maaşı Temmuz ayında sabit kalmıştı. Bu durum emeklilerin tepkisini çekince, hükümet bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayan emeklilere 5’er bin lira ikramiye verirken, yeni yılda da güzel bir zam yapmayı planlamakta.

Maaş

Emekli ve asgari ücret zammında enflasyon belirleyici olacak. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayan 4 aylık enflasyon yüzde 29.41 olarak gerçekleşince SSK ve BAĞ-KUR emekli şimdiden yüzde 29,41’lik zammı garantilemiş oldu. Ancak kasım ve aralık enflasyonlarının da açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon belirlenecek ve milyonların maaş zammı da kesinleşecek.

Refah payının eklenmesiyle asgari ücret ve emeklilere yapılacak zammın yüzde 50’yi bulması beklenmekte. 2024’te her iki gruba da yüzde 50 zam yapılmasıyla maaşlarda ciddi oranda bir yükseliş ortaya çıkacak. Buna göre en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 7.500 liradan 11.250 liraya çıkacak. Asgari ücret ise 11.402 liradan 17.103 liraya yükselecek.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir