DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Uzmanlar Uyarıyor: Uyuz Vakalarında Artış Devam Ediyor!

Son dönemde artan uyuz vakalarıyla ilgili uzmanlar, Sağlık Bakanlığı verilerine dayanarak yüzde 7 oranında bir artışın yaşandığını belirtiyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Osman Kocabıyık, uyuzun insanlar arasında yaygın olduğunu ve özellikle pandemi sonrası vakalarda ciddi bir artış gözlendiğini ifade ediyor.

Uzmanlar Uyarıyor: Uyuz Vakalarında Artış Devam Ediyor!
Yayınlanma:
Güncelleme: 18:53 - 09.11.2023

Uzman Kocabıyık, uyuzun Sarcoptes scabiei adlı parazitin neden olduğu bulaşıcı bir deri hastalığı olduğunu ve gece saatlerinde yaşanan kaşıntıların bu hastalığın belirtileri olabileceğini vurguluyor. Önemli bir nokta olarak uyuzun sadece hijyenle önlenemeyeceğini belirten uzmanlar, yakın temasın ve özellikle 15-20 dakikalık temas sürelerinin bulaşmada etkili olduğunu açıklıyor.

Dr. Kocabıyık, “Uyuz hastalığı bağışıklık kazanmaz” diyerek, uyuz geçiren kişilerin tekrarlayan vakalara maruz kalabileceğini belirtiyor. Ayrıca hastalığın tanısının kan veya diğer laboratuvar testleriyle konulamadığını, genellikle tıbbi öykü ve karakteristik deri bulgularıyla teşhis edildiğini ekliyor.

Uyuzun belirtileri ve tanısıyla ilgili detaylar da paylaşıldı. Dr. Kocabıyık, hastalığın özellikle erkeklerde genital bölge kaşıntılarına yol açtığını ve belirgin tünellerin görüldüğü bölgeleri sıralıyor.

Uzmanlar uyuz vakalarında artışın devam ettiğini ve toplumun uyuzdan korunmak için daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini vurguluyor.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz