DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

TV Programında Farklı Babalara Ait Oldukları İddia Edilen İkizler Tıbben Doğru mu?

Doktorların "milyonda bir olur" dediği heteropaternal süperfekondasyon olayı, yeniden bir televizyon programıyla tekrar gündeme geldi. Sosyal medyada büyük ilgi gören DNA sonuçları, "İkizler farklı babalardan olabilir mi?" sorusunu akıllara getirdi. Heteropaternal süperfekondasyon olarak adlandırılan bu tıbbi nadir duruma çok az rastlanır.

TV Programında Farklı Babalara Ait Oldukları İddia Edilen İkizler Tıbben Doğru mu?
Yayınlanma:
Güncelleme: 16:15 - 06.10.2023

Babaları farklı olan ikiz bebekler çok nadir görülen bir durumdur. Tıpta “heteropaternal süperfekondasyon” olarak adlandırılan bu olayda, bir kadının kısa bir zaman diliminde iki farklı yumurtası oluşur ve bu yumurtalar farklı erkeklerin spermleri tarafından döllenirse, ikizlerin babaları da farklı olabilir.

En son 2010 Yılında Yaşanmıştı

2010 yılında İstanbul’da yaşanan bir olayda, ikiz bebek sahibi bir çift, bebeklerin birbirlerine benzememesi nedeniyle şüphelenerek DNA testi yaptırdı. Bu test sonucunda, babalarının farklı olduğu ortaya çıktı ve çiftin mahkemeye gitmesiyle olay basına yansıdı.

Doktorların “Milyonda bir olur” dediği ve Türkiye’de ilk kez görülen bu olayda, adam boşanma davası açarak kendisine ait olmayan çocuğu nüfusundan çıkarttı.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz