DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Şizofreni Hastaları Sigara İçmeye Genetik Olarak Daha Yatkın

Oslo Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, şizofreni hastalarının sigara içmeye genetik olarak daha yatkın olabileceğini ortaya koydu. Dr. Linn Rodevand liderliğindeki Norveç Zihinsel Bozukluklar Araştırma Merkezi'nden bilim insanları, şizofreni ile kardiyovasküler hastalık (KVH) risk faktörleri arasındaki ilişkiyi inceledi.

Şizofreni Hastaları Sigara İçmeye Genetik Olarak Daha Yatkın
Yayınlanma:
Güncelleme: 14:42 - 27.09.2023

Araştırmacılar, özellikle sigara içmeye başlama ve vücut kitle indeksi gibi faktörlerde şizofreni ile KVH risk faktörleri arasında genetik bir örtüşme bulunduğunu keşfettiler. Bu bulgu, şizofreni hastalarının nikotinin bağımlılık yapıcı etkilerine daha fazla yatkın olabileceğini işaret etmektedir.

Bilim insanları ayrıca şizofreni hastalarının nikotini daha güçlü bir şekilde deneyimlediğini ve nikotin eksikliği durumunda daha şiddetli yoksunluk belirtileri gösterdiğini belirtti. Bu nedenle, sigara içmenin bu kişiler için bir tür kendi kendine ilaç tedavisi olabileceği düşünülüyor.

Araştırma ayrıca şizofreni hastalarının genetik olarak düşük vücut kitle indeksine sahip olabileceğine dikkat çekiyor. Bunun yanında şizofreni ile sistolik ve diyastolik kan basıncı, tip 2 diyabet, lipid düzeyleri ve koroner arter hastalığı gibi faktörler arasında ortak bağlantılar bulunduğu kaydedildi.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz