DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Her Akciğer Nodülü Kanser Habercisi Değildir: Ama Gözardı Edilmemeli

Akciğer nodülü, akciğer grafisinde veya bilgisayarlı tomografide (BT) görülen, 3 cm'den küçük, yuvarlak veya oval şekilli bir kitledir. Nodüller, genellikle başka bir nedenle çekilen akciğer tomografilerinde tespit edilir ve çoğu zaman herhangi bir belirtiye neden olmaz.

Her Akciğer Nodülü Kanser Habercisi Değildir: Ama Gözardı Edilmemeli
Yayınlanma:
Güncelleme: 13:30 - 19.11.2023

Akciğer nodülleri, iyi huylu veya kötü huylu (kanser) olabilir. İyi huylu nodüller genellikle kist, enfeksiyon veya tüberküloz gibi durumlardan kaynaklanır. Kötü huylu nodüller ise akciğer kanserinin erken bir belirtisi olabilir.

Akciğer kanseri, dünyada en sık görülen kanser türlerinden biridir. Erken teşhis edildiğinde, akciğer kanserinin tedavisi daha kolaydır ve hastanın yaşam beklentisi daha yüksektir. Bu nedenle akciğer nodülü tespit edilen kişilerin, kanser riskini değerlendirmek için bir uzmana başvurması önemlidir.

Akciğer nodülü tanısı; hastanın öyküsü, fizik muayenesi ve görüntüleme tetkikleri ile konulur. Görüntüleme tetkiklerinde nodülün boyutu, şekli, sınırları ve çevresindeki dokularla ilişkisi incelenir.

Nodülün boyutu, kanser riskini değerlendirmede önemli bir kriterdir. 1 cm’den küçük nodüllerde kanser riski düşüktür. Bu nedenle, 1 cm’den küçük nodüllerde genellikle takip önerilir. 1 cm’den büyük nodüllerde ise kanser riski daha yüksektir. Bu nedenle 1 cm’den büyük nodüllerde genellikle biyopsi yapılır.

Biyopsi; nodülden doku alınarak, kanser olup olmadığının kesin olarak belirlenmesi için yapılan bir işlemdir. Biyopsi, genellikle iğne biyopsisi veya cerrahi biyopsi olarak yapılabilir.

Akciğer nodülünün kanser olup olmadığı belirlendikten sonra, hastanın tedavisine karar verilir. Kanserin evresine ve hastanın genel sağlık durumuna göre, ameliyat, radyoterapi veya kemoterapi gibi tedaviler uygulanabilir.

Akciğer nodülü, kanser habercisi değildir ancak gözardı edilmemesi gereken bir durumdur. Akciğer nodülü tespit edilen kişilerin, kanser riskini değerlendirmek için bir uzmana başvurması önemlidir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz