DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Evlerde Tüplü Ocak Kullanıyorsanız Bu Hastalık Sizi de Bulabilir

Mutfaklarda kullanılan tüplü ocakların elektrikli ocaklara göre ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini söyleyen uzmanlar özelliklede yemek pişirme sırasında ortaya çıkan toksik partiküllerin çocuklarda astıma sebebiyet verebileceğini altını çizdi.

Evlerde Tüplü Ocak Kullanıyorsanız Bu Hastalık Sizi de Bulabilir
Yayınlanma:
Güncelleme: 17:30 - 09.11.2023

Mutfakların vazgeçilmez aletlerinden biri olan ocaklarla ilgili olarak endişe verici bir araştırma ortaya çıktı. Avrupalı bilim insanları evlerdeki tüplü ocakların ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini saptadı.

Hollanda’daki Uygulamalı Bilimsel Araştırma Örgütü’nde görevli olan Piet Jacobs, tüplü ocaktan elektriği ocağa geçilerek ve doğru davlumbaz sistemi kullanılarak yemek pişirme esnasında ortaya çıkan toksik partiküller rahatlıkla ortadan kalkabilir uyarısında bulundu.

Tüplü Ocak

Uzmanlar özellikle tüplü ocakların çocuklarda astıma sebebiyet verebilecek toksik parçacıklar ortaya çıkardığını vurgulayarak 247 evde yapılan incelemelerde geleneksel ocak kullanılan evlerdeki nitrojendioksit oranlarının elektrikli ocak kullanılan evlere göre iki kat daha fazla olduğunu söylediler.

Nitrojendioksit seviyelerinin yüksek çıkmasının akciğerlere zarar verebileceğine de dikkati çeken uzmanlar, bu tip araştırmaların farkındalığı artırmak ve çocukları korumak için kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz