DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Bilinçsiz Ağrı Kesici Kullanımı İç Organlara Zarar Verebilir

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, ağrı kesici ilaçların bilinçsizce kullanımının iç organlarda ciddi tahribatlara yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Baş ağrısı, migren, veya diş ağrısı gibi rahatsızlıklardan kurtulmak için ağrı kesici kullanımının yaygın olduğu toplumlarda, bu ilaçların yanlış kullanımının mide ve bağırsak sağlığını tehdit ettiğini vurguladı.

Bilinçsiz Ağrı Kesici Kullanımı İç Organlara Zarar Verebilir
Yayınlanma:
Güncelleme: 17:47 - 11.11.2023

Prof. Dr. Vedat Göral, özellikle midesi hassas olan bireylerin ağrı kesicilerin yanlış kullanımının ülser, gastrit ve mide kanamasına neden olabileceğini belirtti. Ayrıca, yaşlılar, eklem ve kas ağrısı çekenler, kemik erimesi gibi sorunları olan kişilerin sık sık ağrı kesici kullanmaları durumunda kanama riskinin daha yüksek olduğunu ifade etti. Böbrek fonksiyonları bozuk olan hastalar ve gizli karaciğer hastalarının da bu ilaçları kullanırken dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Göral, ağrı kesicilerin doktor gözetiminde kullanılması gerektiğini ve ilacın tok karnına, bol suyla alınması gerektiğini vurgulayarak, “Asla aç karnına almayın ve arkadaşlarınızın tavsiyeleri ile bu ilaçları kullanmaktan kaçının” dedi. Ayrıca alkolle ağrı kesici kullanmamaya dikkat çekti.

Hafif ağrılarda en güçlü ağrı kesicilerin tercih edilmemesi gerektiğini belirten Göral, kronik romatizmal hastalıklar gibi uzun süreli ağrı kesici kullanımı gereken durumlarda mutlaka endoskopi yapılması gerektiğini ve midede bulunan Helicobacter pylori adlı bakterinin araştırılması gerektiğini ekledi. Çünkü eğer bu bakteri midede bulunuyorsa, ağrı kesicilerin olumsuz etkileri daha da artabilir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz