Bağlar Kaymakamlığından Anneler İçin İlk Yardım Eğitimi

Bağlar Kaymakamlığına bağlı Aile Destek Merkezleri tarafından yürütülen “Sağlıklı Anne Sağlıklı Aile” programı kapsamında, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yaşayan annelere yönelik önemli bir eğitim başlatıldı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından desteklenen programda, uzman eğiticiler tarafından annelere Heimlich manevrası başta olmak üzere ilk yardım eğitimi veriliyor.

Eğitim, “Doğru müdahale hayat kurtarır” ilkesiyle hareket ediliyor. Uzman eğiticiler, acil durumlarda paniklemeden doğru müdahalede bulunmanın önemini vurgulayarak, Heimlich manevrasını uygulamalı olarak kadınlara gösteriyor. Bağlar Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi Koordinatörü Arzu Çetin, programın kadınların sosyal ve iş hayatına katılımını artırmak yanı sıra bilinçli birer birey ve anne olmalarına katkı sağlamayı amaçladığını belirtti.

ADEM Koordinatörü Çetin, “Eğitimle kadınlarımız nasıl müdahale edebileceklerini bilsinler istedik. Bir ev kazası olduğunda nelere ve nasıl müdahale edebilirlerini öğrenmeleri için İl Sağlık Müdürlüğümüzden gelen arkadaşlarımızca eğitim veriliyor. Amacımız, özellikle Heimlich manevrasını kadınlarımıza gösterip, o anda ne yapabileceklerini öğretmektir.” dedi.

Sağlık Bakanlığına bağlı olarak 22 yıldır ilk yardım eğitimleri veren Cumali Yıldız’da ev kadınlarına, annelere ilk yardım ve Heimlich manevrasının önemine ilişkin farkındalık eğitimi verdiklerini kaydetti. Yıldız, “Bir anneyi düşünün çocuğu ile baş başa evde. Çocuğun boğazında bir cisim kaldığında o annenin psikolojisini düşünün. Tam tıkanma yaşandığında ve nefes alamama durumu 4 dakikanın üzerine çıktığında beyinde hasarlar başlıyor. Bu 10 dakikanın üzerine çıktığında beyinde kalıcı hasarlar başlıyor. Böyle bir durumla karşı karşıyasınız. Olayın ilk anında 112 Acil Çağrı Merkezinin aranması önemli. Çağrının düşmesi, ambulansa bildirilmesi, gelmesi, o süreçte annenin beklemesi. Bu sürenin aşıldığını, 4 dakikanın üzerine çıkıldığını görüyoruz. Dolayısıyla burada önemli olan, tek şansımız annenin ilk yardım bilmesi. Anne ilk yardımı bilirse, doğru müdahale ederse çocuğunu kurtarma şansına sahip. Bu kadar değerli bir eğitim. Bunu bilen 4-5 çocuklu bir anne için çok büyük bir avantaj. Kendi çocuğu olması da şart değil, pazarda, markette, komşusunun çocuğu olabilir. Bu Heimlich manevrasını bilmek çok önemli.” diye konuştu.

Eğitime katılan anneler, aldıkları eğitimle evde karşılaşabilecekleri acil durumları doğru bir şekilde yönetebileceklerini belirtti. 4 çocuk annesi Nesibe Yaman, “Aldığımız ilk yardım eğitimiyle hayat kurtarabiliriz. Sadece kendimiz, çocuğumuz için değil komşumuzla akrabamızla beraberken böyle bir durumda yapacağımız ilk müdahaleyle hayat kurtarabiliriz. Bu eğitimlerin verilmesi farkındalık oluşturuyor.” dedi.

Eğitim sayesinde evdeki acil durumlarla başa çıkabileceklerini düşünen 6 çocuk annesi Behiye Tanrıverdi, “Müdahale etmezsek Allah korusun her şey olabilir. Çocuklarım küçük olduğu için başıma gelebilir. Daha önce hemen 112 Acil Sağlık ekiplerini arayıp beklerdik. Müdahale edemezdik. Şu anda olsa müdahale edebilecek durumdayım.” şeklinde konuştu.

Eğitimden memnuniyetlerini dile getiren 3 çocuk annesi Gülsüm Kan, çocuklarının boğulma tehlikesi geçirdiği durumlarda nasıl müdahale edeceğini öğrendiğini söyledi. Dünyadaki en değerli varlıklarının çocukları olduğunu belirten 6 çocuk annesi Asiye Çakmak ise, eğitim sayesinde olası bir durum karşısında panik yapmadan daha rahat müdahale edebileceğini ifade ederek, bu konuda bilinçli olmanın kendisini mutlu ettiğini belirtti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir