Kadrolar İlgi Görmedi: 118 Kadroya Sadece 36 Emekli Hekim Yerleşti!

Sağlık Bakanlığı, 65-72 yaş arası hekimler için ikinci kez kuraya çıkarak 118 kişilik kadroya atama yaptı. Ancak atamalarda talep düşüklüğü dikkat çekti. Yapılan kura sonuçlarına göre,118 kişilik hekim kadrosuna sadece 36 emekli hekim yerleşti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, kuraların 65 yaş üzeri hekimlerin yoğun talepleri üzerine açıldığı belirtilse de emekli hekimlerin bu kadroları tercih etmemesi dikkat çekici oldu. 2023’ün 65 ile 72 yaş arası ilk dönem atamasında açılan 102 kadroya 11 atama yapılırken ikinci atamada 118 kişilik kadroya sadece 36 emekli hekim yerleşebildi.

Birçok Branş Boş Kaldı

Noter onaylı kura sonuçlarına göre kardiyoloji, nöroloji, psikiyatri, mikrobiyoloji, patoloji, aile hekimliği, anestezi, çocuk endokrin, çocuk ürolojisi, çocuk psikiyatri, dermatoloji, endokrin, enfeksiyon, göğüs cerrahisi ve halk sağlığı branşları için açılan kadrolar boş kaldı. Sadece beyin cerrahisi, genel cerrahi, hematoloji, kadın doğum ve üroloji branşları yüzde 100 doluluk oranına sahipken göğüs hastalıkları branşı için açılan 6 kadroya sadece 2 hekim atandı.

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Muharrem Baytemür, bakanlığın yoğun talep olduğu gerekçesinin gerçek olmadığını belirterek, “Bakanlıkta ciddi bir hekim açığı var. TUS sonuçlarına göre de çok kritik kadrolar boş kaldı. 65-72 yaş arası hekimleri çağırmak kendini yalanlamaktır” dedi.

Baytemür, hekim maaşlarının yetersizliğine de dikkat çekerek, “Uzman hekim emekli maaşı 33-34 bin TL civarında. Atanıp çalışmaya başlayınca emekli maaşını alamayacak. Çalışırken 50-65 bin TL arası ücret alacak. Yani 20-25 bin TL’ye çalışmış olacak” ifadelerini kullandı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir