DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Eski Vagonlar Ekolojik Evlere Dönüşerek Depremzede Akademisyenlere Ev Oldu!

Malatya'nın Kahramanmaraş merkezli yaşadığı depremin ardından tıp fakültesinde görevli öğretim üyeleri için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından tahsis edilen eski vagonlar, İnönü Üniversitesi, Makine ve Kimya Endüstrisi, TCDD ve Arçelik işbirliğiyle geri dönüşümle ekolojik vagon evlere dönüşüyor.

Eski Vagonlar Ekolojik Evlere Dönüşerek Depremzede Akademisyenlere Ev Oldu!
Yayınlanma:
Güncelleme: 12:16 - 28.09.2023

Malatya, depremin en fazla etkilediği illerden biri olarak öne çıkıyor. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, depremin etkisiyle birçok akademik ve idari personelin evlerinin ağır hasar aldığını ve barınma sorunu yaşandığını belirtti. Bu soruna çözüm olarak ortaya çıkan “vagon evler” projesi, devlet demiryollarının hurdaya ayırdığı eski vagonların geri dönüşümünü içeriyor.

Toplamda 100 vagonun planlandığı projede şu ana kadar 90 vagon temin edilebildi. Hurda vagonlar, Makine ve Kimya Endüstrisine devredilerek kasaları 38 metrekarelik 1+1 evlere dönüştürüldü. Vagonlara cam yünüyle izolasyon yapıldı, inoks sac ile kaplandı ve çatılar eklenerek iklim koşullarına dayanıklı hale getirildi. Ayrıca elektrik, su ve kanalizasyon bağlantıları da sağlandı.

Her bir vagon, 5 kişilik bir aile için tasarlandı. Proje, ekolojik özelliklere sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Her vagonun yanında yaklaşık 80 metrekarelik bahçe bulunacak ve burada tarım yapma imkanı da sağlanacak.

İnönü Üniversitesi Rektörü Kızılay, projenin yaklaşık 4 hafta içinde tamamlanarak depremzede hocalar ve sağlık personeli için yaşama açılacağını ifade etti. Ayrıca projenin ikinci etabının da deprem dirençli, ekolojik konsepte uygun 1+1 ve 2+1 evlerden oluştuğunu ve üçüncü etapta ise ahşap evlerin yer alacağını belirtti.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz