DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Tarım Bakanlığı Bugün Duyurdu! Yaklaşık 2.8 Milyar TL Hibe Desteği

Tarım Bakanlığı Bugün Duyurdu! Yaklaşık 2.8 Milyar TL Hibe Desteği
Yayınlanma:
Güncelleme: 16:10 - 21.11.2023

Kasım ayı boyunca Tarım ve Orman Bakanlığı üç farklı tarımsal destek ödemesini ülke genelindeki çiftçilerin hesaplarına aktardı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarımsal destek ödemelerine dair duyuruları çiftçiler tarafından yakından takip edilirken, çeşitli destek programlarına ilişkin de açıklamalar geliyor. Bu çerçevede, bakanlığın resmi internet sitesinde bugün yayınlanan bilgilendirme metni ile yenilenebilir enerjiye sağlanan hibe desteğinin detayları belli oldu.

Tarım Bakanlığı Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı son olarak geçtiğimiz hafta beş farklı alt başlıktan oluşan tarımsal destek ödemelerini ülke genelindeki çiftçilerin hesaplarına aktarmıştı. Önümüzdeki günlerde ya da haftalarda da yeni tarımsal destek ödemelerinin çiftçilere iletilmesi beklenirken, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarım sektöründe yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması için sunulan desteklere ilişkin bilgilendirmede bulundu. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun bugüne kadar kırsal alandaki 1191 yenilenebilir enerji projesine 2.4 milyar TL hibe desteği sağlandığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından da 968 projeye 413 milyon TL destek sunulduğu belirtildi. Tarım ve Orman Bakanlığı çalışmalarına ilişkin bilgi veren Bakan yumaklı:

“Toprak, su ve doğal kaynaklarımızın korunması, verimliliğin artırılması ve üretim alanlarında su potansiyeline uygun ürün desenlerini oluşturulması, bu konudaki çalışmalarımızın ana çerçevesini oluşturuyor. Alternatif kaynakların kullanılması önceliklerimizdendir. Bakanlık olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımın teşvik ediyor ve destekliyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji tesisleri için hibe veriyoruz. Tarım sigortaları kapsamında yenilebilir enerji kullanan sigortalılara ek indirimler yapıyoruz. Yeni teknolojilerin kullanıldığı sistemleri de destek kapsamına almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kasım 2023 Çiftçilere Tarımsal Destek Ödemeleri

Kasım ayının ilk gününden itibaren farklı alt başlıkları bünyesinde barındıran tarımsal destek ödemelerine ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirme metni yayınlanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı genellikle cuma günleri tarımsal destek ödemelerini çiftçilere iletiyor. Bu çerçevede, bu hafta ya da önümüzdeki hafta cuma günü de tarımsal destek ödemeleri ile ilgili bakanlık resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirme metni yayınlayabilir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz