DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Lenfödem Erken Teşhis Cihazı Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Tescillendi

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı Medikososyal Merkezi'nde görev yapan Dr. Havva Bozdemir ve Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Dilek Aygin'in ortak çalışması olan "Lenfödem Ölçüm Cihazı," Türk Patent ve Marka Kurumu Patent Dairesi Başkanlığı tarafından tescillendi. Lenfödem ön tanısını belirlemede kullanılacak bu cihaz, lenfödemi erken teşhis ederek ileriki komplikasyonları önlemeyi amaçlıyor.

Lenfödem Erken Teşhis Cihazı Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Tescillendi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14:15 - 10.11.2023

Dr. Havva Bozdemir, lenfödem tespit cihazının geliştirilme sürecini şu sözlerle anlattı: “Meme kanseri sonrasında lenf nodlarının çıkarılmasından sonra hastanın lenfatik sistemindeki dolaşımının bozulması nedeniyle geri dönüşümsüz olabilen, erken fark edildiği zaman daha kolay tedavisi olabilen bir durum. Bu cihaz, kol çevresi ölçümleriyle lenfödemi erken tanımlamayı hedefliyor. Güvenilir bir ölçüm cihazı olarak tasarlanan ürün, kolun farklı alanlarından ve sabitlemeyle aynı alanlardan tekrarlı ölçümlerin yapılabildiği bir özellik taşıyor.”

Cihazın prototipi geliştirilirken firmalardan destek bekleyen Prof. Dr. Dilek Aygin, şunları söyledi: “Bu tescil sürecinden sonra amacımız yaygın etki sağlamak. Hem maliyet açısından etkin hem de evde bireylerin kullanımına uygun olan cihaz, lenfödemli hastaların erken teşhisi konusunda büyük bir potansiyele sahip. Firmalardan destek alarak prototipi geliştirmeyi planlıyoruz. Lenfödem ölçümünü daha kolay, güvenilir ve maliyet etkin hale getiren bu cihazın üretimi, ülke ekonomisi açısından da önemli bir adım olacaktır.”

Erken Teşhis Gereksiz Ameliyatları Önleyecek

Gelişmiş cihazların sayısının az olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aygin, “Erken dönemde gelirse, lenfödemi ameliyatla çözüme kavuşturmak mümkün olabilir. Bu, hem gereksiz ameliyatların önüne geçer hem de ülke ekonomisine katkı sağlar. Ayrıca sağlık profesyonellerinin iş yükünü azaltır ve hastaların yaşam kalitesini artırır. Lenfödemli hastaların evde kendi takiplerini yapabilmesini sağlayacak bu cihaz, dijital teknolojilerin kullanılmadığı hastanelerde de etkin bir şekilde kullanılabilir” şeklinde konuştu.

 

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz