Elektrikli Araç

Elektrikli Araçlarda İndirim Dönemi Başlıyor! ÖTV Matrahı Yükseltildi

Motor gücü 160 kilovatın (kW) altında ve yüzde 10 özel tüketim vergisine tabii elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya kadar yükseltildi.

Resmi Gazete’de son olarak yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile elektrikli otomobiller için ÖTV matrağında değişiklik yapıldı. Alınan kararla birlikte motor gücü 160 kW’ın altındaki sadece elektrik motorlu olan binek otomobiller için ÖTV oranına esas ÖTV matrahı da yükseltildi.

Buna göre de yüzde 10 ÖTV oranına tabi olan söz konusu otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya kadar çıkarılmış oldu.

Alınan son bilgilere göre ise sadece elektrik motora sahip olup söz konusu matrah eşiğine giren otomobillere daha düşük maliyetle ulaşılabilmesi hedeflenmektedir. Düzenleme sonrasında konvansiyonel yakıtla çalışan otomobillere olan talebin egzoz gazı salınımı bulunmayan otomobillere yönelmesi teşvik edilirken, çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve fiyatı 1 milyon 450 bin liranın üstünde olan araçlara uygulanan yüzde 40, motor gücü 160 kW’ı geçen matrahı 1 milyon 350 bin TL altında kalan araçlara yüzde 50 ve matrahı 1 milyon 350 bin TL’yi geçen araçlara yüzde 60 ÖTV uygulanmaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir