DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları Artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara'nın eylül ayından itibaren artan solunum yolu enfeksiyonlarına dair açıklamalarını paylaştı. Bakan Koca, sosyal medya hesabında, "Çocuklar neden bu haftalarda sık hasta oluyor? Ne yapmalı?" sorularına Prof. Dr. Ateş Kara'nın videolu yanıtlarına yer verdi.

Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları Artıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 11:40 - 29.09.2023

Prof. Dr. Ateş Kara, özellikle çocukların okul ve kreş gibi yerlere dönmesiyle birlikte mikroorganizmaların paylaşılmasının arttığını belirtti. Kara, “Çocuklar, okullara başladıklarında, kreşe gittiklerinde, ana sınıfına döndüklerinde, özellikle ilk günlerde ve haftalarda, hatta ilk ay içinde çok sık hastalanıyorlar” ifadelerini kullandı.

Çocukların okula gittiklerinde evlerine kıyasla daha fazla bakteri ve virüsle temas ettiğini vurgulayan Kara, önleme konusunda el yıkama alışkanlığının kazandırılmasının önemine dikkat çekti. Ayrıca ders aralarında teneffüs ve açık alan kullanımının teşvik edilmesi, sınıfların havalandırılması gibi uygulamaların enfeksiyon sayısını azaltmada etkili olduğunu belirtti.

Bakan Koca, bu bilgilerin çocukların sağlığını korumak adına önemli olduğunu ve toplumun bu konuda bilinçlenmesinin gerektiğini vurguladı.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz