DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Her Gün Yumurta Yiyenlere Uyarı! Kalp Sağlığınızı Düşünüyorsanız Vazgeçin

Uzmanlara göre her gün yumurta yemek bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Araştırmacılar yumurta yerine bir avuç fındık tüketmenin daha faydalı olabileceğini savunuyor.

Her Gün Yumurta Yiyenlere Uyarı! Kalp Sağlığınızı Düşünüyorsanız Vazgeçin
Yayınlanma:
Güncelleme: 15:06 - 17.11.2023

Bilim insanları her gün yumurta yemek yerine yaklaşık 1 avuç kuruyemişle bunu değiştirmenin kalp-damar hastalığına yakalanma ya da bu hastalıktan ölme riskini yüzde 17 oranında azaltabileceğini savunmaktadır.

Yumurtada bulunan kolesterolün kalbe zararlı olduğuna inanılırken diğerleri ise bundan daha da emin olmak adına daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğunu söylemekte. Ancak yinede kuruyemişlerin kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Bitki bazlı gıdaların hayvan bazlı gıdalar yerine yenildiğinde kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve erken ölüm riskini nasıl etkileyebileceğine dair kanıtların daha da ortaya konulması beklenmektedir.

Alman Diyabet Araştırma Merkezi’nde yapılan incelemelerde işlenmiş eti daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmenin iyi bilinen faydaları vurgulanmaktadır.

Yumurta

Bir sosis ya da iki dilim pastırma yerine aynı miktarda mercimek, nohut ve fasulye gibi baklagiller tüketen kişilerde kalp-damar hastalığına yakalanma veya bu hastalıktan ölme riski yüzde 23 olarak söylenmektedir. İşlenmiş et yerine 28 ila 50 gram kuruyemiş yemeleri durumunda da risk yüzde 27 oranında belirtilmektedir.

Günde bir yumurtayı, kuruyemişle ya da sağlıklı kahvaltılık gevreklerde ve tam tahıllı ekmeklerde bulunan 30 gramlık tam tahıllı porsiyonla değiştirmek, tip 2 diyabet geliştirme veya bundan ölme riskinin yaklaşık beşte bir oranında azalmasıyla bağlantılıdır.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz