DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Hamilelik Dönemine Dikkat! Strese Maruz Kalan Kadınların Çocuklarında…

Yapılan son araştırmalarda hamilelik esnasında strese maruz kalan kadınların çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEAB) yaşama olasılığının oldukça yüksek olduğu saptandı.

Hamilelik Dönemine Dikkat! Strese Maruz Kalan Kadınların Çocuklarında…
Yayınlanma:
Güncelleme: 20:30 - 20.11.2023

ABD’de deki Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde 5 binden fazla katılımcının yer aldığı bir araştırmada anneleri hamileyken depresyonda, endişeli ya da stresli olan çocukların davranış bozukluğu geliştirme olasılıklarının yüksek olduğu kanısına varıldı.

Bilim insanları, bu çocukların ayrıca vurmak ve kavga etmek gibi saldırgan davranışlarda bulunma ve özelliklede ebeveynler ve öğretmenler gibi otorite figürlerine karşı olumsuz ve yıkıcı davranışları içeren “karşıt gelme bozukluğu” belirtileri gösterme olasılıklarının da var olduğunu saptadı.

Bunun yanında hırsızlık, kavga ve vandalizm gibi oldukça antisosyal davranışları içeren davranış bozukluğu belirtileri gösterme olasılıkları da fazla. Bazı uzmanlarda bu annelerin, hamileyken bebeklerinin beyin gelişimini değiştirebilecek stresle bağlantılı kimyasallar üretebileceğine inanmakta.

Hamilelik

Rahimdeki bu beyin değişiklikleri, küçük çocukların strese tepki verme ve davranışlarını düzenleme konusundaki farklılıklarla ilişkilendirilerek davranış sorunlarına da yol açabilmektedir.

Araştırmada görev alan Dr. Irene Tung bu ele geçen bulguların hamilelik esnasında zihinsel sağlık bakımı ve desteği sağlamanın, çocuklukta davranış sorunlarının önlenmesine yardımcı olmak için kritik bir adım olabileceğine inanmakta.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz