Hamilelik

Hamilelik Dönemine Dikkat! Strese Maruz Kalan Kadınların Çocuklarında…

ABD’de deki Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde 5 binden fazla katılımcının yer aldığı bir araştırmada anneleri hamileyken depresyonda, endişeli ya da stresli olan çocukların davranış bozukluğu geliştirme olasılıklarının yüksek olduğu kanısına varıldı.

Bilim insanları, bu çocukların ayrıca vurmak ve kavga etmek gibi saldırgan davranışlarda bulunma ve özelliklede ebeveynler ve öğretmenler gibi otorite figürlerine karşı olumsuz ve yıkıcı davranışları içeren “karşıt gelme bozukluğu” belirtileri gösterme olasılıklarının da var olduğunu saptadı.

Bunun yanında hırsızlık, kavga ve vandalizm gibi oldukça antisosyal davranışları içeren davranış bozukluğu belirtileri gösterme olasılıkları da fazla. Bazı uzmanlarda bu annelerin, hamileyken bebeklerinin beyin gelişimini değiştirebilecek stresle bağlantılı kimyasallar üretebileceğine inanmakta.

Hamilelik

Rahimdeki bu beyin değişiklikleri, küçük çocukların strese tepki verme ve davranışlarını düzenleme konusundaki farklılıklarla ilişkilendirilerek davranış sorunlarına da yol açabilmektedir.

Araştırmada görev alan Dr. Irene Tung bu ele geçen bulguların hamilelik esnasında zihinsel sağlık bakımı ve desteği sağlamanın, çocuklukta davranış sorunlarının önlenmesine yardımcı olmak için kritik bir adım olabileceğine inanmakta.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir