DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Emzirme Dönemindeki Anneler Dikkat! Bu Besinler Bebeğinizi Ağlama Krizine Sokuyor

Emzirme dönemindeki annelerin yedikleri besinlere önem vermeleri em kendi hem de bebeklerinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bazı besinlerin bebekleri ağlama krizine soktukları söylenirken annelerin gaz yapıcı besinlerden uzak durmaları önerilmektedir.

Emzirme Dönemindeki Anneler Dikkat! Bu Besinler Bebeğinizi Ağlama Krizine Sokuyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 14:56 - 06.11.2023

Bebeğini kısa zamanda kucağına alan anneler emzirme döneminde bazı şeylere oldukça dikkat etmelidirler. Beslenme döneminde annelerin yedikleri besinlere önem vermeleri hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı açısından ilk planda yer almalıdır. Çünkü emzirme döneminde bir annenin aldığı besinler süt yoluyla direkt bebeği etkilemektedir.

Emzirme dönemindeki anneler hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için hamilelik zamanlarında ve hemen sonrasında kendi beslenmelerine dikkat etmelidirler. Anne rahminden çıkan ve dünyaya adapte olmakla zorluk çeken bir bebek, emzirme esnasında annesi ile kuracağı bağ gelişimine tamamen etki edeceğinden henüz gelişmemiş midelerini rahatsız etmemek açısından doğru beslenmenin önemi çok büyüktür.

Emziren bir annenin yediği her besin süt olarak bebeğe etki edeceğinden sindirimi zor olan besinlerin tüketilmesi bebekte nedensiz gibi görünen ağlama krizlerine neden olabilmektedir. Bu sebeple emzirme dönemlerinde bir annenin nelerin yemesi veya yememesi gerektiği besinleri bilmesi çok önemlidir.

Tüm bunların yanında süt arttırıcı niteliğe sahip sebze ve meyve tüketimi ile sağlıklı beslenme gerçekleştirilebilmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak da görülen anne sütü azalması veya kesilmesi durumlarında da uzmanlar tarafından tavsiye edilen bazı yiyecekler vardır.

Emziren Annelerde Gaz Yapan Besinler

 1. Kuru fasulye, bakla ve bezelye gibi baklagiller.
 2. Karnabahar, brokoli, pırasa ve lahana gibi sebzeler.
 3. Kepekli yiyecekler.
 4. Portakal, limon, erik, kayısı, armut, şeftali ve greyfurt gibi meyveler.
 5. Soğan.
 6. Kafein içeren içecekler.
 7. Çikolata.
 8. Çay.
 9. Kızarmış, yağlı ya da çok baharatlı yiyecekler.
 10. Süt ürünleri (özellikle anne laktoza karşı duyarlı ise).
 11. Soda.
 12. Şarküteri ürünleri.
 13. Fındık ve fıstık gibi kuruyemişler.
 14. Çiğ sebze ve meyve.

Emzirme Dönemi

Emziren Anneler İçin Diyet Listesi

Hamilelik esnasında alınan kilolar çoğu zaman kadınların kabusu olabilmektedir. 9 ay süresince aldığınız kiloları hızlı bir şekilde vermenizi sağlayacak diyet listeleri ile bunun önüne geçebilirsiniz. İşte emziren annelerin rahatlıkla uygulayabileceği diyet listesi…

Kahvaltı için:

– İçecek olarak bir bardak günlük süt veya ayran, 1 adet yumurta, tam yağlı doğal beyaz peynir, mevsimlik salata, domates, roka gibi sebzeler, şeker katılmamış açık çay. Ekmek yememeye özen gösterin. Ekmeksiz yapamam diyorsanız 1 ya da 2 dilim ekşi mayalı ekmek tüketebilirsiniz.

Ara Öğün için:

– 1 tane meyve.

Öğle Yemeği için:

– Bir kap etli tencere yemeği, kase yoğurt, 2-3 kaşık pirinç pilavı.

Ara Öğün için:

– 1 kase sütlü tatlı.

Akşam yemeği için:

– Kremalı olmayan çorba, ızgara köfte/balık/kırmızı et, bol yeşil salata.

Ara Öğün için:

– Bir çay bardağı büyüklüğünde ceviz. Kabuklu alıp kırarak yemeniz önerilir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz