DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Bilim İnsanları Pestisit Maruziyeti Sperm Sayısını Düşürdüğünü Açıkladı

Dünya genelindeki erkeklerde sperm sayısındaki azalmanın nedeni belli oldu. Bilim insanları, pestisitlere maruz kalmanın sperm yoğunluğunu azalttığını tespit etti.

Bilim İnsanları Pestisit Maruziyeti Sperm Sayısını Düşürdüğünü Açıkladı
Yayınlanma:
Güncelleme: 14:28 - 19.11.2023

Northeastern Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1973-2018 yılları arasında 1774 erkeğin sperm sayılarını inceledi. Sonuçlar, pestisit maruziyetinin  sperm yoğunluğunda önemli bir düşüşe neden olduğunu gösterdi.

Araştırma ekibinin lideri Lauren Ellis, “Bu bulgular, pestisitlerin sperm sağlığına olumsuz etkileri olabileceğine dair endişeleri artırıyor” dedi.

Araştırmacılar, organofosfat ve N-metil karbamat adı verilen iki tür pestisitin sperm yoğunluğunu azalttığını tespit etti. Bu pestisitler tarım, ormancılık ve ev alanlarında yaygın olarak kullanılıyor.

Ellis, “Pestisitlerin sperm sağlığını nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” diyerek bu konuda kesin yargıya verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Araştırmacılar, pestisitlere maruziyeti azaltmak için politika değişikliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Sonuç olarak pestisitlere maruz kalmanın sperm sağlığını olumsuz etkilediğine dair güçlü kanıtlar var. Bu bulgular, pestisitlerin kullanımını azaltmak için politika değişikliğine ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz