DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavisinde Yüzde 100 Başarı

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü, ameliyatsız tiroid nodül tedavisinde yüzde 100 başarı sağlıyor.

Ameliyatsız Tiroid Nodül Tedavisinde Yüzde 100 Başarı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15:14 - 15.11.2023

Girişimsel Radyoloji Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Özgür Kılıçkesmez, tiroid nodüllerinin boyundaki tiroid bezinin içinde oluşan, iyi huylu veya kötü huylu olabilen kitleler olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kılıçkesmez, tiroid nodüllerinin sık görülen bir rahatsızlık olduğunu belirterek “Günümüzde ultrasonla daha sıklıkla ve erken tanı koyabiliyoruz. Çoğunlukla şikayete yol açmıyorlar ama tiroid nodülleri çok büyük olduğu zaman basıya bağlı yutma güçlüğü, nefes alma zorluğu gibi şikayetlere yol açabiliyorlar.” dedi.

Rahatsızlıkta yüzde 5-10 arasında kanserleşme olabildiğinin altını çizen Kılıçkesmez, şöyle devam etti:

“Eskiden tiroid nodüllerinde gerektiği zamanda cerrahi yöntemler uygulanıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hasta uyutulmadan günübirlik tedaviler uygulanmaya başlandı. Bu uygulamaya ‘radyofrekans ve mikrodalga ablasyon’ diyoruz. Özellikle 2-3 santimetrenin üzerinde semptom yaratan ve zehirli guatr dediğimiz çok fazla hormon salgılayan nodülleri lokal anestezi eşliğinde hasta uyanıkken ciltten girerek yaklaşık 20 ile 30 dakika arasında ablasyon dediğimiz yöntemle yakıyoruz. Nodüllerin tümü yaklaşık 6 ay ile bir sene içerisinde yüzde 70-80 küçülüyorlar. Yani yüzde 70 kayboluyor ve cansızlaşıyorlar. Yıllık ultrasonu takip önemli çünkü yüzde 5 olasılıkla kenarından büyüme olabiliyor. Ancak eski boyutlarına ulaşamıyorlar. Bunlar ilerleyen yıllarda tekrar ablate edilebilirler.”

Tiroid nodül tedavisinin ardından ses kısıklığı gibi komplikasyonların çok nadir görüldüğü belirten Prof. Dr. Kılıçkesmez, “Tiroid nodül tedavisini radyofrekans ve mikrodalga yöntemleriyle görerek yaptığımız için yüzde 100 başarı sağlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Tiroid nodül hastalığında ameliyat olamayacaklara embolizasyon yöntemi uyguladıklarını vurgulayan Kılıçkesmez, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tiroidi besleyen 4 damarı, damar yoluyla girip tıkıyoruz. Nodüller ciddi düzeyde küçülerek hastayı nefes alabilir duruma getiriyorlar. Kalanlar için sonrasında ablasyon yapabiliyoruz. Bu yöntem tiroidit veya hashimato hastalığını iyileştiren bir yöntem değil sadece onlarda çıkan nodüller için kullanılabilir.”

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz