DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Ölmek Üzereyken Domuz Kalbi ile Hayata Döndü

ABD'de ölmek üzere olan hastayı doktorlar domuz kalbi nakli ile yaşama döndürdü. BD’de bulunan Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli doktorlar, yaşam savaşı veren bir hastaya genetiği değiştirilmiş bir domuz kalbi nakli gerçekleştirdi.

Ölmek Üzereyken Domuz Kalbi ile Hayata Döndü
Yayınlanma:
Güncelleme: 17:21 - 23.09.2023

58 yaşındaki Lawrence Faucette, kalp yetmezliği sebebi ile hayatının sonlarına yaklaşırken, Dr. Bartley Griffith liderliğindeki bir ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyatla yeniden hayata döndü. Hastanın ameliyattan sadece iki gün sonra sağlığının hızla düzeldiği, sandalyede oturabildiği ve espriler yapabildiği açıklandı.

Hastane yetkilileri, yeni kalbin destekleyici bir cihaz olmadan başarılı bir şekilde çalıştığını bildirdi, ancak önümüzdeki birkaç haftanın kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. Aynı ekip, geçtiğimiz yıl genetiği değiştirilmiş bir domuz kalbini dünyada bir ilki başararak David Bennett adındaki bir hastaya nakletti. Ancak Bennett sadece iki ay hayatta kaldı.

Hayvandan insana organ nakli, insan bağışıklık sistemlerinin yabancı dokuları reddetmesi sorunu nedeniyle genellikle başarısızlıkla sonuçlanıyor. Ancak son dönemde bilim insanları, insana daha yakın genetik özelliklere sahip olan domuzları kullanarak yeni bir yaklaşımla deneyler yapıyor.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz