DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Lejyoner Hastalığı Salgını Polonya’yı Sarsıyor: Can Kaybı 22 Kişiye Ulaştı

Polonya'nın güneydoğusundaki Rzeszow kentinde yayılan lejyoner hastalığına neden olan lejyonella bakterisi salgını, maalesef daha fazla can kaybına yol açıyor. Son raporlara göre bu ölümcül hastalık nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 22'ye yükseldi.

Lejyoner Hastalığı Salgını Polonya’yı Sarsıyor: Can Kaybı 22 Kişiye Ulaştı
Yayınlanma:
Güncelleme: 17:44 - 08.09.2023

Yetkililer, Rzeszow kentindeki salgınla ilgili detaylı incelemelerin hala devam ettiğini açıkladılar. En son hayatını kaybeden kişinin, şehrin üniversite hastanesinde tedavi gören 74 yaşındaki bir kadın olduğu ve bu ölümle birlikte can kaybının toplamda 22’ye ulaştığı belirtildi.

Şu ana kadar en az 160 kişinin lejyonella bakterisi enfeksiyonuyla hastalandığı ve ülke genelinde farklı hastanelerde tedavi altında olduğu bildirildi. Lejyoner hastalığı, grip benzeri semptomlarla başlayıp zaman içinde zatürreye dönüşebilen ciddi bir akciğer rahatsızlığıdır ve tedavi edilmediğinde solunum ve çoklu organ yetmezliği gibi ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Lejyonella bakterisi genellikle insan yapımı su sistemlerinde bulunur ve özellikle az dezenfeksiyon uygulanan yapılarda, otellerde, yurtlarda ve hastanelerde yaygın olarak görülür. Sağlık yetkilileri, halkın bu tür mekanlarda su kaynaklarını dikkatlice izlemesi ve önlem alması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Salgının kontrol altına alınması için ilgili makamların yoğun çaba sarf ettiği belirtiliyor.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz