DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

İngiltere’de Sigara Satışı Yasaklanacak mı?

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, gelecek nesilleri sigaranın olumsuz etkilerinden korumak amacıyla yeni bir yasa çıkaracaklarını duyurdu. Başbakan Sunak, sigara satın alma yaşının her yıl artırılması planlarını açıkladı.

İngiltere’de Sigara Satışı Yasaklanacak mı?
Yayınlanma:
Güncelleme: 17:34 - 06.10.2023

Lideri olduğu Muhafazakâr Parti’nin yıllık konferansının sonunda Sunak, ülke gündemine dair birçok konu hakkında açıklama yaptı.

Başbakan Sunak, konuşmasında İngiliz Parlamentosu’nda sigara satışının gençlere yasaklanmasını öngören yasa tasarısının oylamaya sunulacağını duyurdu. Ayrıca sigara satın alma yaşının her yıl bir yıl yükseltilmesi planlandığını belirterek, bu sayede daha genç nesillerin “sigarasız” bir çevrede büyüyebileceğine dikkat çekti.

Sunak, “Bu yasa, günümüzde 14 yaşında olan bir çocuğa artık yasal olarak sigara satılmayacağı ve onların, gelecek nesillerin sigarasız büyüyebileceği bir ortamın oluşturulacağı anlamına geliyor.” dedi.

İngiliz Parlamentosu’nda yapılacak oylamanın “serbest bir oylama” olacağını vurgulayan Sunak, mevcut sigara içen bireylerin sigara içme hakkını elinden almanın adil bir yaklaşım olmadığına inandığını ifade etti.

Sunak, elektronik sigara kullanımına ilişkin de açıklamalarda bulundu ve “Aromalar, ambalaj teşhirleri ve tek kullanımlık elektronik sigaralar konusunda önlemler alarak, çocukların elektronik sigaralara erişimini kısıtlamayı hedefliyoruz. Gelecek neslin sağlığına öncelik vermemiz gerekiyor ve ben de bu konuda gereken adımları atacağım.” dedi.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz