DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Göğüs Hastalıklarında Yapay Zeka mı Radyologlar mı Daha Başarılı?

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, göğüs röntgenlerinin doğru teşhisinde insan radyologların, yapay zekayı geride bıraktığını ortaya koyuyor. Kopenhag'daki Herlev ve Gentofte Hastanesi Radyoloji Bölümü'nden Dr. Louis L. Plesner tarafından yürütülen bu araştırma, radyolojideki insan uzmanlığının hala kritik olduğunu vurguluyor.

Göğüs Hastalıklarında Yapay Zeka mı Radyologlar mı Daha Başarılı?
Yayınlanma:
Güncelleme: 12:59 - 28.09.2023

Göğüs röntgenleri, temel bir teşhis aracıdır ancak doğru yorumlama deneyimi gerektirir. Yapay zeka, radyologlara yardımcı olsa da klinik uygulamalarda henüz yeni kullanılmaktadır. Araştırmacılar, yapay zekanın gerçek dünya koşullarında daha fazla test edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Dr. Plesner ve ekibi, 2.040 göğüs röntgenini inceleyerek yapay zekanın performansını insan radyologlarla karşılaştırdı. Sonuçlar, yapay zekanın bazı durumlarda iyi sonuçlar verdiğini ancak özellikle karmaşık vakalarda ve daha küçük hedeflerde insan radyologların üstün olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, yapay zekanın hastalıkları bulmada başarılı olabileceğini ancak radyologların hastalığın yokluğunu tespit etme konusundaki becerisinin önemini vurguluyor. Aşırı yanlış pozitif teşhisler, gereksiz görüntülemeye ve daha yüksek sağlık maliyetlerine yol açabilir.

Sonuç olarak bu çalışma, insan radyologların, gerçek hayat klinik senaryolarında hala önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Yapay zeka teşhis konusunda yardımcı olabilirken insan uzmanlığının yerini tamamen alamayacağını kanıtlıyor.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz