DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Uyuz Vakaları Artıyor: Dermatoloji Kliniklerinde Yüzde 25 Artış

Son zamanlarda uyuz vakaları, dermatoloji kliniklerinde hızla artıyor. Uyuz hastalığının giderek yaygınlaştığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Aslı Tokmak, "Uyuz hastalığı son dönemde iyice artmış olup, dermatoloji polikliniğindeki hastalarımızın neredeyse yüzde 25-30'una uyuz hastalığı tanısı koymaktayız. Uyuz hastalığı insandan insana bulaşır ve kuluçka süresi ortalama 3-6 hafta arasındadır." dedi.

Uyuz Vakaları Artıyor: Dermatoloji Kliniklerinde Yüzde 25 Artış
Yayınlanma:
Güncelleme: 17:12 - 13.11.2023

Uyuz hastalığı ile ilgili bilgi veren Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dermatoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Aslı Tokmak, “Uyuz hastalığı son yıllarda ülkemizin sık göç almasının yanı sıra deprem sonrası çadır kentlerde toplu yaşamın etkisiyle artış göstermiştir. Uyuz hastalığı, insanlarda ve hayvanlarda farklı etkenlere bağlı olarak meydana gelir. Bu nedenle hayvanlarda görülen uyuz, insanlara bulaşmaz. Uyuz hastalığı insandan insana bulaşır.” şeklinde konuştu.

Uyuzun bulaşma riskine dikkat çeken Uzm. Dr. Tokmak, “Uyuz paraziti uçamaz, zıplayamaz. Kısa süreli temasla bulaşma ihtimali düşüktür. Uzun süreli temaslar, aynı yatakta uyumak, aynı koltukta oturmak, ortak kullanılan havlular ve kıyafetlerle bulaşır. Mağazalarda denediğiniz kıyafetlerle de uyuzun bulaşma ihtimali var. Kıyafeti satın aldıktan sonra yıkayarak giymek, bulaşma riskini azaltabilir.” dedi.

Uyuz hastalığının hemen belirti vermediğini ve kaşıntının 3-6 hafta sonra başladığını belirten Uzm. Dr. Tokmak, kaşıntının özellikle geceleri arttığını sözlerine ekledi.

Belirtiler hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Tokmak, “Uyuz hastalığında özellikle el ve ayak parmak araları, el ve ayak bilekleri, koltuk altı, kasıklar, kalça, göbek çevresi, kadınlarda meme başlarında kaşıntı sık görülür. Erkeklerde genital bölgede kabarıklıklar görülebilir. Tedavi, bireyin yanı sıra ev halkının da katılmasıyla eksiksiz uygulanmalıdır. Temizlik de tedavinin önemli bir parçasıdır. Son 3-4 ayda giyilen kıyafetler 60 derecede yıkanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Uyuz hastalığının halk sağlığı sorunu haline geldiğini vurgulayan Uzm. Dr. Tokmak, bu hastalığın utanılacak bir şey olmadığını ve hastaların temas ettiği kişilere durumu bildirmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz