DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Sinek Yağından Elde Edilen Kozmetik Ürünü TEKNOFEST İzmir’de Tanıtıdı

Türk bilim insanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, siyah asker sineği ile yüz nemlendiricisi ve temizleyicisi üretti.

Sinek Yağından Elde Edilen Kozmetik Ürünü TEKNOFEST İzmir’de Tanıtıdı
Yayınlanma:
Güncelleme: 10:16 - 01.10.2023

Türk bilim insanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, sinek yağından elde ettiği yenilikçi kozmetik ürünleri ile TEKNOFEST İzmir’de büyük ilgi topladı. Dermatoloji uzmanı Çalıkoğlu, siyah asker sineğinin larvalarından ürettiği yağı kullanarak yüz nemlendiricisi ve temizleyicisi geliştirdi. Bu özel sinek türünden elde edilen ham madde aynı zamanda kedi ve köpek maması ile gübre olarak da değerlendiriliyor.

Stantta ziyaretçilere bilgi veren Çalıkoğlu, “TÜBİTAK projesi olarak başlayan çalışmamız İZKA desteğiyle ileri aşamaya geçti ve artık üretim aşamasındayız. Elde ettiğimiz yağın kalitesi palm yağı ve Hindistan cevizi yağı ile paralel. Üstelik doğa dostu bir üretim süreci var. Uluslararası patent başvurumuzu da yaptık.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Çalıkoğlu’nun çalışmalarının odak noktasında, siyah asker sineği yağındaki temizleyici niteliklerin yanı sıra, yüksek protein içeriğinin gençleştirici etkisi de bulunuyor. Bilim insanı, ürünleri ile ilgili kadınların ve çocukların büyük ilgi gösterdiğini ifade etti.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz