DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Google Yapay Zekâsı, DNA’da Hastalık Yapan Genleri Başarıyla Tespit Etti

Google'ın yapay zekâ program geliştirme şirketi DeepMind, insan DNA'sındaki hastalıklara neden olan genleri tespit etme sürecini hızlandırmak için yapay zekayı kullanıyor.

Google Yapay Zekâsı, DNA’da Hastalık Yapan Genleri Başarıyla Tespit Etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 15:40 - 20.09.2023

BBC’nin bildirdiğine göre kullanılan yapay zekâ programı, DNA’da meydana gelen değişiklikleri tespit edebiliyor.

AlphaMissense isimli yeni sistem, insan DNA ipliklerinde yer alan bileşenlerin düzenini izleyerek işlevini yerine getiriyor. Bu sıralamadaki herhangi bir hata, vücut hücrelerinin ve dokularının düzgün bir şekilde oluşturulamamasına neden olabilir ve bu da hastalığa yol açabilecek bir durumu işaret ediyor.

DeepMind’dan Pushmeet Kohli, son sistemleri sayesinde insan DNA’sındaki önemli mutasyonların yüzde 89’unu tespit ettiklerini açıkladı.

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı Genel Müdür Yardımcısı Prof. Ewan Birney, bu gelişmeyi büyük bir adım olarak değerlendirdi ve “Bu, klinik araştırmacıların hastalıklara yol açabilecek bölgeleri daha etkili bir şekilde belirlemelerine yardımcı olacak.” şeklinde ifade etti.

Bu gelişmenin, tanı sürecini hızlandırma ve daha etkili tedavi yöntemleri arayışlarına katkı sağlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl, DeepMind insan vücudundaki neredeyse tüm proteinlerin yapısını yapay zekâ aracılığıyla çözmeyi başarmıştı.

AlphaMissense tarafından yürütülen araştırma, “Science” dergisinde yayınlandı.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz