DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Doktorlar Gazze’deki Çocuk Ölümlerine Tepki Gösterdi

İstanbul'da görev yapan bir grup doktor, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nin poliklinik girişinde düzenledikleri etkinlikle "Dünya Prematüre Günü" vesilesiyle İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı tepki gösterdi.

Doktorlar Gazze’deki Çocuk Ölümlerine Tepki Gösterdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 10:38 - 18.11.2023

Doktorlar, poliklinik önünde bir araya gelerek “Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil” ve “Gazze’de her 15 dakikada 1 çocuk katlediliyor” yazılı dövizler taşıdı. Grup, basın açıklamasında Gazze’deki çocuk ölümlerine dikkat çekti.

Doktor Huzeyfe Keleş, Filistin halkının uzun yıllardır varlıklarını korumak için direndiğini ancak hala katledildiklerini belirterek İsrail’in düzenlediği saldırılarda binlerce sivilin hayatını kaybettiğini ifade etti. Keleş, “Gazze’de 39 prematüre çocuk kuvöze oksijen sağlanamadığı için öldü. 7 Ekim’den 2023 yılının sonuna kadar Gazze’de 15 bin bebeğin doğması bekleniyor. 17 Kasım Prematüre Günü’nde Gazze’nin doğmadan ölüm riskiyle karşı karşıya kalan, doğduğunda bombardımana maruz kalan ve beslenme, sağlık gibi temel haklardan dahi yoksun bırakılan Gazzeli bebeklerin sesi olmak için buradayız.” şeklinde konuştu.

Çocuk doktoru Muhsin Kefçi de Gazze’deki hastanelerde elektrik ve oksijenin kesilmesiyle prematüre bebeklerin kuvözlerinden çıkarıldığını, oksijensizlikten ölüme terk edildiklerini vurguladı.

Hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Fahri Ovalı ise dünyada prematüre bebeklerin yaşatılma oranının arttığını belirterek “Gazze’de prematüre bebeklere yönelik ciddi bir soykırım uygulanmaktadır. Şöyle ki bu bebekler oksijensiz, elektriksiz kalmaktadır. Elektrikli çalışan bütün aletlerin fonksiyonları yok olmakta, bu nedenle erken doğan bebekler ciddi risk altında bulunmaktadır. Önemli olan bu bebeklerin yaşatılması değil sağlıklı kalmasıdır.” dedi.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz