DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Küba’da ‘Türkiye Yenidoğan Servisi’ Açıldı

Küba'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümünde iki ülkenin sağlık alanındaki iş birliğinin kalıcı bir simgesi olarak, yenidoğan servisine "Türkiye" adı verildi.

Küba’da ‘Türkiye Yenidoğan Servisi’ Açıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 13:19 - 09.11.2023

Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA), yaptığı açıklamaya göre Küba’yı vuran Ian Kasırgası’nda zarar gören Eusebio Hernandez Çocuk Hastanesi, TİKA tarafından yenilendi.

Yenilenen Eusebio Hernandez Çocuk Hastanesi’nin yenidoğan servisine Küba Sağlık Bakanlığı, “Türkiye” adını verdi.

Küba Sağlık Bakan Yardımcısı Reynol Garcia, Türkiye’nin Havana Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel ve TİKA temsilcilerinin katılımıyla hastanede düzenlendi.

Konuşmasında Bakan Yardımcısı Garcia, Türkiye ve TİKA’ya en zor zamanlarda Küba’nın yanında olduğu için teşekkür etti.

Küba’da doğum sırasında anne ve bebek ölümlerini azaltmak için ülkenin en büyük çocuk hastanesi olan Eusebio Hernandez Çocuk Hastanesi’ndeki yenidoğan servisine; yoğun bakım kuvözleri, solunum cihazları, transfer inkübatörleri gibi ileri teknoloji tıbbi cihazlar düzenlenen törenle teslim edildi.

Ian Kasırgası, Ağustos 2022’de Küba’yı vurduğunda, ülkenin başkenti Havana ve batısındaki birçok şehirde meydana gelen elektrik kesintileri ve yangınlar, Eusebio Hernandez Çocuk Hastanesi’ndeki cihazlara büyük zarar vermişti.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz