DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Sofraların Vazgeçilmezi Patates Kızartması Depresyona Neden Oluyor

Sofraların vazgeçilmesi olan patates kızartmasının fazla kullanımında depresyona neden olduğu ortaya çıktı. Bu konuda uzmanlar bazı besinlerin depresyona sebebiyet verebileceğinden bahsetti.

Sofraların Vazgeçilmezi Patates Kızartması Depresyona Neden Oluyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 17:04 - 13.11.2023

Bazı yiyeceklerin kanser, kalp hastalıkları, kolesterol, obezite gibi hastalıklar yanında depresyona da neden olduğu belirtildi. Çin’de yapılan bir araştırma herkesi şoke etti.

Depresyon, sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına sebebiyet veren bir duygu durum bozukluğudur. Depresyon aynı zamanda majör depresif bozukluk ya da klinik depresyon olarak da adlandırılmaktadır.

Depresyon sadece bir keyifsizlik ya da anlık bir zayıflık değildir. Depresyon aynı zamanda bir anda çözülebilecek kadar basit bir sorun olmamakla birlikte tedavi edilebilmekte ve bazı vakalarda bu durum uzunda sürebilmektedir.

Patates Kızartması

Depresyona girmeye sebebiyet veren pek çok etken bulunmaktadır. Yaşanan problemler, zararlı alışkanlıklar, mevsim geçişleri, hormonal değişimler, hastalıklar, bazı ilaçlar gibi etkenler depresyona zemin oluşturabilmektedir. Ancak bu etkenlerin dışında kalan ve depresyona neden olduğu bilinmeyen kızartılmış yiyecekler de tetikleyici olabilmektedir.

Özellikle de patates kızartmasını sık tüketenlerde tüketmeyenler oranla yüzde 12 daha fazla kaygı, yüzde 7 de daha fazla depresyon ortaya çıktığı görüldü. Bu konuda açıklamalarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, patatesleri doğradıktan sonra bir saat kadar suda bekleterek üzerlerine limon sıkmanın patatesin içerisindeki nişastanın birazcık daha azalmasını sağladığını söyledi.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz