DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Sağlık Bakanı Koca: Eris Varyantına Özel Aşı Programı Türkiye’de Şu An Gündemde Değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Koca, COVID-19'un artık daha iyi anlaşıldığını ve Eris varyantıyla ilgili yeni bir tedbire gerek olmadığını belirtti. Hastalığın mutasyonlarına rağmen virülansının (hasta yapma gücü) artmadığını vurguladı.

Sağlık Bakanı Koca: Eris Varyantına Özel Aşı Programı Türkiye’de Şu An Gündemde Değil
Yayınlanma:
Güncelleme: 12:52 - 27.09.2023

Bakan Koca ayrıca bazı ülkelerin yeni varyanta özel aşılar geliştirdiğini ve yeni aşılama programlarına başladığını hatırlatarak, Türkiye’nin kendi aşı programını uyguladığını ve global aşı baskısına boyun eğmeyeceğini söyledi. Yani Türkiye’de şu an için yeni bir aşı programı düşünülmediğini net bir şekilde ifade etti.

Hasta sayısının arttığını ancak hastaneye yatış oranlarının düşük olduğunu belirten Koca, Eris varyantının hastalığı daha hafif seyrettirdiğini söyledi. Bu nedenle eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmaların gündemde olmadığını ifade etti.

Ayrıca vatandaşların kendilerini izole etmeleri, riskli kişilerin korunmaları ve grip aşısının bu dönemde önemli olduğunu vurguladı. Risk gruplarında olanların grip aşılarını ücretsiz olarak yaptırabileceklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Koca, çocukluk çağındaki aşı programının önemine de dikkat çekti. Bu konuda yerli üretimi esas aldıklarını ve teknoloji transferi ile suçiçeği, kuduz ve Hepatit A aşılarının üretim sürecinin başladığını açıkladı.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz