DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

İngiltere Sigara Satışında Yaş Aralığını Artırıyor

İngiltere Hükümeti, sigara satışı yaş sınırlarını artırarak dünya genelinde en katı sigara yasalarından birini uygulamaya koymaya yönelik adımlar atmaya hazırlanıyor.

İngiltere Sigara Satışında Yaş Aralığını Artırıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 12:36 - 23.09.2023

İngiliz basını, Başbakan Rishi Sunak’ın sigara satışı yaş sınırını artırarak dünya genelinde en sıkı sigara yasalarından birini uygulama hazırlığı içinde olduğunu bildirdi.

Guardian gazetesinin haberine göre, Sunak hükümeti tarafından geliştirilen yeni önlemler, belirli bir yaşın altındaki gençlerin sigara satın almasını büyük ölçüde kısıtlayacak. Kademeli olarak hayata geçirilmesi planlanan bu tedbirler, 2009 öncesinde doğan kişilere tamamen sigara satışının yasaklanması yönünde beklentileri beraberinde getiriyor.

Kural ihlali yapanlara maddi cezaların uygulanması öngörülürken, gençlerin sigara kullanımını bırakmalarını teşvik etmek amacıyla zorunlu tedavi programlarına katılmaları gerekebilir.

Hükümetin bir sözcüsü, yeni uygulamayla ilgili olarak şunları söyledi: “Sigara, yılda on binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor ve hastanelere büyük bir yük getiriyor. 2030 yılına kadar sigarasız bir toplum oluşturma hedefimize doğru ilerlemek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha önce Yeni Zelanda’da gençlere sigara satışını kısıtlayan yasalar, tartışmalara neden olmuştu.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz