DÖVİZ
USD 28,8498 %0,12
EUR 31,5925 %0,33
BIST100 7.708 %-0,80
GBP 36,3930 %0,76
Logo

Aile Hekimleri Maaşlarının Eksik Yatırılması Sıkıntısıyla Mücadele Ediyor

İstanbul Aile Hekimleri Derneği, İstanbul'un birçok ilçesinde yaşanan aile hekimlerinin maaşlarının eksik yatırılması sorununa dikkat çekiyor. Dernek, 10 Eylül 2023 tarihinde belirli ilçelerde uygulanan eksik cari gider ödeneklerinin ardından, bugün ödenmiş olan hak edişlerin incelendiğini açıkladı.

Aile Hekimleri Maaşlarının Eksik Yatırılması Sıkıntısıyla Mücadele Ediyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 17:51 - 18.09.2023

Aile hekimleri; nüfus, katsayı, performans, teşvik, destek, vergi dilimi, HYP, ek ödeme gibi karmaşık hesaplamaların etkisi altında maaşlarının eksik yatırılmasından şikayet ediyorlar. Dernek, üyelerinden öncelikle bordrolarını talep etmelerini ve herhangi bir kesinti fark ederlerse aşağıdaki dilekçeyi sağlık müdürlüğüne iletme çağrısında bulunarak cevap alamamaları durumunda dava için derneklerine başvurmalarını istiyor.

Dernek yetkilileri, 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu’nun 3. maddesine vurgu yaparak cari giderlerin kesintiye uğramaması gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca maaşların sendikal hak olan iş bırakma günleri soruşturulmadan kesildiğine dikkat çekiyorlar. Dernek, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun uygulanmaması ve devlet kurumlarının hareket etme şekli konusunda sorular soruyor.

Açıklamada ayrıca, bu hukuksuzluğa göz yuman idarecilere suç duyurusunda bulunacaklarını ve devletin zarara uğratılmasına izin veren kişilere karşı hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini belirtiyor.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz